Kılıçdaroğlu emeklileri tehdit etti hem de utanmadan oy istedi

2010-06-15 17:33:00

AK Parti iktidarının emeklileri ezdiğini ancak kendilerinin bu suçun ortağı olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, "Emeklinin uyanması ve ve CHP'yi görmesi gerekir. Eğer emekli yine gider AKP'ye oy verirse yakasına yapışacağız haberi olsun." dedi.

TBMM'de partisinin haftalık grup konuşmasını yapan Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında, emekliler özel yer aldı. Kılıçdaroğlu, emeklilerin, Türkiye'de çok önemli bir sayı teşkil ettiğini, ancak AK Parti ve geçmiş iktidarların onları hep ihmal ettiğini ileri sürdü.

CHP iktidarında emeklilerin yüzünün güleceğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "9 milyon emeklimiz var, eşleri ile 13-15 milyonu buluyor. Emekliler 2. sınıf yurttaş konumunda. Yasa onları ayırıyor. Emeklilere sesleniyorum. Siz bu ülkenin 2. sınıf yurttaşı olmayı kabul ediyor musunuz ? AKP iktidarında önemli bir gelişme oldu. Türkiye'de dolar milyarderi sayısı Japonya'yı geçti, bunu da konuşun. AKP emeklileri neden sevmediğini şöyle açıklıyor. Çünkü AKP sosyal devleti istemiyor. Dinamit emeklinin evinde kahvesinde seçim sandığında patlayacak. Bakın size kahvede konuşacak iki örnek vereyim. Emekli kesintisi yaptılar biz Anayasa Mahkemesi'ne gidip iptal ettirdik. Şimdi soruyorum, senden kesintiyi engelleyen CHP'ye mi yoksa sağlık kesintisi yapan AKP'ye güveniyorsun ?" diye sordu.

"CHP SİZE, SİZ AKP'YE SAHİP ÇIKTINIZ"

Kılıçdaroğlu, CHP'nin emeklinin yanında olduğunu öne sürdü. "Biz emekliden, yoksuldan yanayız." diyen CHP lideri, "Emekliye sesleniyorum. Biz size sahip çıktık ama sizin bir kesiminiz gitti AKP'ye sahip çıktı. Emekli, gelecekte bugünkü koşullardan daha zor duruma gelecektir. 3 Mart 2004'te bir röportaj yapan Başbakan'a soruyorlar. Ben çalışmasam bu parayla geçinemem diyor. Emekliye sesleniyorum. Başbakan, dolmuş, uçak, otobüs, taksi parası ödemez. Sayın Başbakan, sen 10 bin lira ile geçinemiyorsan, biz 500-600 ile nasıl geçinelim. Bunlar vatandaşı kandırıyorlar. Sayın Başbakan ilk yurt dışı gezisinde kaç lira alıyor. Sayın Başbakan şunu unutmasın kul hakkı yiyenleri sonuna kadar takip edeceğiz. Derse ki 'kim bu hakkı yiyenler?' etrafına baksın, aynaya baksın kalpazan, naylon faturacı, ihaleci kimlerdir, görsün. Emeklinin kızı var 18'ini doldurdu, evli değil. Sağlık sigortasını kestiler. Tasarruf yapa yapa emeklinin 18 yaşındaki kızında mı buldunuz ? İki dolandırıcılığı yolsuzluğu engellese idiniz yine karşılığını alırdınız." şeklinde konuştu.

CHP'Yİ GÖRÜN MESAJI

Kılıçdaroğlu, emekli içinde bulunduğu kötü durumdan ancak CHP iktidarı ile mümkün olacağını iddia etti. Bunun için CHP'ye sahip çıkmalarını isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Bunu CHP kaldırabilir. Bunlar yasa çıkardı, milli gelir payından emekliye pay yok diye! Emeklinin uyanması gerçekleri görmesi çevresini görmesi ve CHP'yi görmesi gerekir. Eğer emekli yine gider AKP'ye oy verirse yakasına yapışacağız haberi olsun." diyerek emeklilere gözdağı verdi.

0
0
0
Yorum Yaz