Radyasyonla yatıp radyasyonla kalkıyoruz

2007-06-02 22:29:00
Elektrikli aletler insan sağlığı için zararlı olan “elektromanyetik radyasyon” (EMR) yayarlar. Bunun için evdeki televizyondan, saç kurutma makinesine, fırınlardan cep telefonlarına kadar bir dizi tedbir almanız gerekir.

Günlük yaşantıda kullanılan elektrikli aletlerin tamamı, insan sağlığı için zararlı olan “elektromanyetik radyasyon” (EMR) kaynağı içeriyor.

Yapılan araştırmalarda, cep telefonları, bilgisayarlar, elektrikli ev eşyaları gibi günlük hayatta kullanılan aletlerin radyasyon yaydığı ortaya çıktı. Peki elektromanyetik radyasyondan korunabilir miyiz? Evet, korunabilmek için basit bazı önlemler almak yeterli olacaktır.


Evde almanız gereken önlemleri biliyor musunuz?

* Kullanılmayan aletler ya kapalı tutulmalı ya da fişten çekilmeli. (Stand by) konumundaki aletler Elektro manyetik radyasyon (EMR) yaymaya devam eder.

* Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanılmalı ve koruyucu ekran filtresi takılmalı. Bilgisayardan en az 70 cm uzakta durularak çalışılmalı.

* Halojen ve floresan lambalar EMR kaynağıdır. Gece ve okuma lambalarında kullanılmamalıdır.

* Dinlendirici bir uykuya geçmek için ilk şart, yatak odalarında TV ve radyo bulunmamasıdır. Elektrikle çalışan radyo, saat veya alarm baş ucunda bulundurulmamalıdır. Pil ile çalışanlar tercih edilmelidir.

* Cep telefonu gerekmedikçe kapalı tutulmalıdır. Olabildiğince az ve seyrek konuşulmalıdır. Konuşurken kulaktan (beyinden) en az iki

* Santimetre uzak tutulmalıdır. Cep telefonu kesinlikle kalp, bel ve göğüs bölgesinde bulundurulmamalıdır. Çocukların cep telefonu kullanması mutlaka önlenmelidir.

* Elektrikli battaniye çalışırken uyumak bütün bir gece EMR’a maruz kalmak demektir.

* Saç kurutma makinesinin meydana getirdiği manyetik alan çok yüksektir ve pineal bezden melatonin salınmasını etkiler. Aralıklarla ve kısa süreli kullanılmalıdır.

* Özellikle mikro dalga fırınlar, elektrikli tıraş makineleri, fotokopi makineleri de yüksek EMR kaynağıdırlar. Kullanmamak veya çalışırken uzak durmak yeterli önlem olabilir.

0
0
0
Yorum Yaz